pol-aqua.pl

Blog tematyczny o budownictwie, wnętrzach i inspiracjach.

Budownictwo

Wypoczynek latem – jak zbudować altanę?

Wypoczynek latem – jak zbudować altanę?

Coraz częściej w ogrodach prywatnych można zauważyć niewielkie budynki, które stają się prawdziwym sercem przestrzeni. Są to altany – idealne miejsce do relaksu w słoneczne dni, spotkań z rodziną czy znajomymi. Zwieńczeniem planów wakacyjnych może być własnoręczne zbudowanie altany. Jak to zrobić, aby rezultat był zadowalający i estetycznie prezentował się w ogrodzie? Zapraszamy do lektury artykułu.

Zobacz także: Jak zbudować wędzarnię na ogrodzie?

Wybór odpowiedniego miejsca na altanę

Decydując się na budowę altany, pierwszym krokiem jest wybór odpowiedniego miejsca . Milanoć musi spełniać szereg kryteriów. Przede wszystkim, obszar powinien być działki, na którym można swobodnie zbudować altanę. Musisz również względu na dostęp do słońca – jeżeli planujesz korzystać z altany głównie latem, warto wybrać miejsce, które jest dobrze doświetlone.

Jednak wybór miejsca nie jest jedynie kwestią praktyczności. Również aspekty estetyczne odgrywają tutaj kluczową rolę. Musisz zastanowić się, jaki efekt chcesz osiągnąć. Chcesz, aby altana była widoczna z domu, czy raczej schowana w ustronnym zakątku? Chcesz, aby była ona integralną częścią ogrodu, czy też raczej stanowiła osobne miejsce? Wszystko zależy od twoich indywidualnych preferencji.

Wybór materiałów i projektowanie altany

Wybór materiałów do budowy altany jest kolejnym ważnym elementem projektu. Powinny one być wytrzymałe na warunki atmosferyczne, łatwe w obróbce i estetyczne. Najczęściej wykorzystuje się do tego drewno, ale coraz popularniejsze stają się altany metalowe.

Projektowanie altany to duża odpowiedzialność. Musisz przemyśleć, ilu gości chciałbyś w niej gościć, jak duża ma być i jaki ma mieć kształt. Nie zapomnij także o odpowiednim zabezpieczeniu dachu oraz o montażu elementów dodatkowych jak np. hamaki czy huśtawki. Wszystko zależy od twojej wyobraźni i oczekiwań.

Altany mogą być wykonane z różnorodnych materiałów w zależności od indywidualnych preferencji, stylu oraz budżetu. Oto kilka popularnych materiałów wykorzystywanych do budowy altan:

  1. Drewno: Jest to klasyczny i naturalny materiał wykorzystywany do budowy altan. Najczęściej stosowane gatunki to świerk, sosna, modrzew, dąb czy cedr. Drewniane altany mogą mieć tradycyjny wygląd lub nowoczesny design.
  2. Metal: Stal lub aluminium są wykorzystywane jako alternatywa dla drewna. Metalowe altany są trwałe i łatwe w konserwacji, mogą mieć nowoczesny, minimalistyczny wygląd.
  3. PCV lub tworzywa sztuczne: Altany z PCV lub innych tworzyw sztucznych są łatwe w utrzymaniu czystości i odporne na warunki atmosferyczne. Mogą mieć różne kolory i wzory.
  4. Kamień lub cegła: Altany zbudowane z kamienia lub cegły mogą dodać uroku i charakteru otoczeniu. Są trwałe, ale mogą wymagać więcej pracy przy budowie.
  5. Półprodukty do budowy altan: Takie jak gotowe panele czy prefabrykowane elementy, które ułatwiają budowę i skracają czas wykonania.

Montaż altany krok po kroku

Na początek przygotuj teren – upewnij się, że jest on równy i stabilny. Następnie zaznacz miejsca, w których będą stały narożniki altany. Po zaznaczeniu rozpoczynamy kopanie dołów pod fundamenty.

Następnie przygotowujemy fundamenty. To bardzo ważny krok, gdyż to od nich zależy stabilność całej konstrukcji. Najlepiej jest użyć do tego betonu.

Po przygotowaniu fundamentów przechodzimy do montażu konstrukcji.

Zaczynamy od montażu słupów nośnych, na które następnie będzie nałożony dach

. Ponownie, upewniamy się, że wszystko jest stabilne i proste.

Na koniec montujemy dach, który najczęściej wykonuje się z blachy lub gontu bitumicznego. Dodatkowo montujemy drzwi i ewentualnie okna. Wszystko zależy od indywidualnego projektu.

Jak widać montaż altany to proces, który wymaga nie tylko precyzji, ale także sporej ilości czasu. Jednak z pewnością zaprocentuje to później, kiedy będziemy mieli własne miejsce do wypoczynku w ogrodzie.

Zobacz także: Ogrodowy raj – jak zbudować szklarnie?

Udostępnij

O autorze

Grupa pasjonatów wszystkiego co z domem związane: wystroju wnętrz, budownictwa, dodatków. W naszych artykułach dzielimy się wiedzą oraz doświadczeniem ze świata aranżacji wnętrz oraz budownictwa.