pol-aqua.pl

Blog tematyczny o budownictwie, wnętrzach i inspiracjach.

Budownictwo

Jak zbudować wędzarnię na ogrodzie?

Jak zbudować wędzarnię na ogrodzie?

Wędzenie to proces, który nie tylko konserwuje, ale także doskonale poprawia smak i aromat mięsa czy ryb. Jeśli jesteś prawdziwym smakoszem i chciałbyś uniezależnić się od wędlin sklepowych, zaskakując domowników i gości po raz kolejny, na pewno zastanawiałeś się nad zbudowaniem wędzarni w ogrodzie. Jest to możliwe do osiągnięcia, a ten artykuł pokaże Ci, jak krok po kroku zbudować własną wędzarnię.

Sprawdź też: Inspiracje i porady – jak zbudować saunę?

Wybór odpowiedniego miejsca i materiałów

Wybór odpowiedniego miejsca na wędzarnię jest kluczowy dla bezpieczeństwa i efektywności procesu wędzenia. Idealnie nadaje się do tego miejsce zacienione, z dala od budynków, które byłyby narażone na ognie i podmuchy wiatru. Warto pamiętać, że wędzenie to nie jest proces ciągły, dlatego wędzarnię można ustawiać tam, gdzie się nam najbardziej podoba. W jednym miejscu może funkcjonować latami.

Co do użytych materiałów, znakomite są wszelkiego rodzaju cegły lub kamienie. Nie muszą być to cegły nowe, wystarczą te używane, byle by były w miarę całe. Ważne, aby nie używać cegieł malowanych lub zawierających szkodliwe substancje. Inne materiały, które będą Ci potrzebne, to zaprawa murarska, drut stalowy, kratka żeliwna, termometr do wędzarni, blacha falista, pokrycie dachowe oraz narzędzia takie jak taczka, szpadel, poziomica, młotek, piła do metalu.

Proces budowy krok po kroku

Zbudowanie wędzarni to proces, który wymaga zdolności do wykonywania manualnych prac, ale nie musisz być wyszkolonym stolarzem ani murarzem, aby go sfinalizować. Oto kroki, które musisz podjąć, aby zbudować swoją własną wędzarnię.

  1. Wykopanie fundamentów: Pierwszym krokiem jest wykopanie fundamentów pod naszą wędzarnię. Powinny one mieć około 40 cm głębokości.
  2. Budowa podstawy:W tym etapie potrzebne będą cegły lub kamienie, zaprawa murarska oraz nieco cierpliwości. Podsypujemy fundament piaskiem, układamy warstwę cegieł, następnie zaprawę i kolejną warstwę cegieł. Powtarzamy to, aż uzyskamy odpowiednią wysokość.
  3. Montaż komina: Komin, który wyrzuci nadmiar dymu, powinien mieć około 2-3 metry wysokości. Możemy go wykonać z rur stalowych lub z cegły.
  4. Instalacja kratki:Kratka jest niezbędna, aby umożliwić cyrkulację powietrza w naszej wędzarni. Wstawiamy ją do komory, na wysokości około 30-40 cm od podstawy.
  5. Pokrycie wędzarni:Na koniec pokrywamy naszą wędzarnię. Możemy użyć do tego celu blachy falistej albo dachówki.

Bezpieczeństwo i pielęgnacja wędzarni

Podczas korzystania z wędzarni ważne jest przestrzeganie zasad bezpieczeństwa. Po pierwsze, wędzarnia powinna znajdować się z dala od budynków i roślin, które mogłyby stanowić potencjalne zagrożenie pożarowe. Po drugie, wędzarnia powinna być zawsze nadzorowana podczas procesu wędzenia. Nie zostawiaj wędzarni bez opieki z włączonym ogniem. Po trzecie, zawsze kontroluj temperaturę w wędzarni za pomocą termometru.

Z kolei pielęgnacja wędzarni to przede wszystkim regularne czyszczenie jej po każdym użyciu. Należy usunąć popioły i resztki jedzenia. Minimalizuje to ryzyko rozprzestrzeniania się zarazków i zapobiega nadmiernemu gromadzeniu się sadzy w kominie. Ponadto, warto co jakiś czas sprawdzać stan konstrukcji wędzarni, aby zapewnić jej długotrwałe i bezpieczne użytkowanie.

Zastosowanie się do wszystkich powyższych wskazówek umożliwi Ci zbudowanie i efektywne użytkowanie domowej wędzarni. Ciesz się smakiem własnej domowej wędliny!

Zobacz również:
Wygoda dla zwierzaka – jak zbudować budę dla psa?
Ogrodowy raj – jak zbudować szklarnie?
Wypoczynek latem – jak zbudować altanę?
Jak zbudować drewutnię i czym dokładnie jest?

Udostępnij

O autorze

Grupa pasjonatów wszystkiego co z domem związane: wystroju wnętrz, budownictwa, dodatków. W naszych artykułach dzielimy się wiedzą oraz doświadczeniem ze świata aranżacji wnętrz oraz budownictwa.