pol-aqua.pl

Blog tematyczny o budownictwie, wnętrzach i inspiracjach.

Budownictwo

W czym lepszy jest dom bliźniak od dużego mieszkania?

W czym lepszy jest dom bliźniak od dużego mieszkania?

Co jest lepszym rozwiązaniem: zakup domu w zabudowie bliźniaczej czy dużego mieszkania? Która z tych opcji przynosi więcej korzyści? Która jest bardziej opłacalna w dłuższej perspektywie czasu? Odpowiedzi na te pytania zawarte zostały w poniższym artykule.

Definicja domu w zabudowie bliźniaczej

Każdy z nas wie jak wygląda dom w zabudowie bliźniaczej jednak jego definicja w świetle prawa nie została sprecyzowana. Domem w zabudowie bliźniaczej nazywa się dwa, niezależne budynki, posiadające nie zależne wejścia oraz nie dzielące ze sobą żadnych pomieszczeń. Można uznać, że takie domy są domami jednorodzinnymi połączonymi ze sobą fizycznie wzdłuż jednej ściany. Stoją one jednak na dwóch, odrębnych ławach fundamentowych. Odrębne są także grunty – każdy z właścicieli ma prawo do dysponowania swoją częścią działki podobnie jak i do dysponowania swoją częścią nieruchomości.

Zalety i wady domów bliźniaków

Jedną z największych zalet domu w zabudowie bliźniaczej są obniżone koszty budowy dzięki współdzieleniu działki, jednej ekipie budowlanej stawiającej obie części budynku, jednym placu budowy, tym samym maszynom i braku konieczności przemieszczania ich między budowami; dzięki współdzieleniu działki oraz jednemu pokryciu dachowemu. Niższe są także koszty eksploatacji – ogrzewając jeden z segmentów poniekąd – dzięki temu że segmenty połączone ścianą – ogrzewamy także drugi segment.

Innym, niezwykle ważnym argumentem przemawiającym za zakupem bliźniaka – zwłaszcza bliźniaka w Gdańsku – jest możliwość łatwego jego wynajęcia lub sprzedaży jeśli zajdzie taka potrzeba. Dlaczego? Z racji tego, że koszty utrzymania takiego typu nieruchomości są znacznie niższe niż w przypadku domów wolnostojących.

Co jeszcze przemawia za korzyścią zakupu bliźniaka? Własny ogródek! Jest to element, którego pozbawiona jest większość mieszkań i argument przeważający dla osób zastanawiających się czy lepiej jest kupić duże mieszkanie czy też dom-bliźniak.  Warto także zwrócić uwagę na fakt, że domy w zabudowie bliźniaczej mają samodzielny podjazd oraz garaż.

Deweloper z Gdańska AM Projekt jest liderem na gdańskim rynku deweloperskim,  dbają o pełną satysfakcję klientów z dokonanego wyboru. Dlatego też ich oferta nie ogranicza się wyłącznie do sprzedaży bliźniaka w Gdańsku. AM Projekt zapewnia profesjonalne doradztwo na każdym etapie, dba o każdy – nawet najmniejszy szczegół – realizowanych inwestycji, zapewnia niezwykle wysoki standard wykończenia, a także oferuje – w ramach programu „Niezależni” – wykonawstwo usług dodatkowych polegających na montażu paneli fotowoltaicznych i pompy ciepła już na etapie budowy inwestycji.

Porównanie: dom bliźniak a duże mieszkanie

Co mają ze sobą wspólnego dom bliźniak i duże mieszkanie?  Poza dużą przestrzenią mieszkalną – niewiele.  Dużo bardziej komfortowo jest żyć w domu bliźniaku ze względu na:
komfort, jaki zapewnia;

  • sąsiedzi zlokalizowani są tylko z jednej strony a nie z kilku jak w przypadku mieszkań;
  • własny garaż i teren zielony,
  • możliwość samodzielnego podejmowania decyzji, a nie dostosowywania się do decyzji wspólnoty mieszkaniowej;
  • brak ryzyka zalania nieruchomości przez sąsiadów z góry;
  • większa elastyczność sąsiadów jeśli chodzi o hałasy w trakcie trwania „ciszy nocnej” (o wiele łatwiej jest dogadać się z jednym sąsiadem aniżeli z kilkoma).

Dodatkową zaletą domów w zabudowie bliźniaczej w Gdańsku zakupionych za pośrednictwem firmy AM Projekt jest to, że można wyposażyć je – już na etapie budowy – w panele fotowoltaiczne i pompę ciepła. Jest to rozwiązanie bardzo korzystne nie tylko ze względu na oszczędności generowane przy użytkowaniu budynku i ochronę środowiska, ale także z uwagi na brak konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów tak jak ma to miejsce w przypadku podjęcia decyzji o instalacji wymienionych wcześniej rozwiązań już po zakończeniu budowy.

Dom bliźniak a duże mieszkanie

Koszty zakupu obu inwestycji są porównywalne jednak w dłuższej perspektywie czasowej o wiele bardziej opłacalny jest zakup domu w zabudowie bliźniaczej aniżeli dużego mieszkania. Swoboda decyzyjna i komfort życia są dużo większe w bliźniaku, a mieszkanie w bliźniaku w Gdańsku zapewnia dodatkowe korzyści charakterystyczne dla tego miasta: bliskość i różnorodność miejsc pracy, miejsc rozrywki, placówek edukacyjnych, miejsc rekreacyjnych.

Zapoznaj się z artykułem https://www.amprojekt.com.pl/blog/37-o-co-pytac-dewelopera-przy-zakupie-domu-podpowiadamy, jeżeli zastanawiasz o co zapytać dewelopera przed kupnem domu.

Artykuł sponsorowany

Udostępnij

O autorze

Grupa pasjonatów wszystkiego co z domem związane: wystroju wnętrz, budownictwa, dodatków. W naszych artykułach dzielimy się wiedzą oraz doświadczeniem ze świata aranżacji wnętrz oraz budownictwa.