pol-aqua.pl

Blog tematyczny o budownictwie, wnętrzach i inspiracjach.

Wnętrza

Dbaj o siebie i swoją przestrzeń – rośliny do Twojego mieszkania

Dbaj o siebie i swoją przestrzeń – rośliny do Twojego mieszkania

Rośliny doniczkowe to coraz popularniejszy element dekoracji wnętrz. Znajdują zastosowanie nie tylko ze względu na swoje walory estetyczne, ale również korzyści zdrowotne, takie jak oczyszczanie powietrza. W niniejszym artykule podpowiemy, jakie rośliny wybrać do mieszkania i na co zwracać uwagę przy ich pielęgnacji.

Sprawdź też: Jakie będą najlepsze rośliny do salonu?

Rośliny doniczkowe oczyszczające powietrze

Zgodnie z badaniami NASA, niektóre rośliny doniczkowe są w stanie skutecznie oczyszczać powietrze z szkodliwych związków chemicznych, takich jak benzenu, formaldehydu czy tlenku węgla. Poniżej przedstawiamy kilka gatunków, które szczególnie się w tym wyróżniają.

Bluszcz pospolity

Bluszcz pospolity to roślina, która nie tylko wprowadza do przestrzeni naturalny, zielony akcent, ale także skutecznie oczyszcza powietrze. Jego zaletami są szybki przyrost pędów oraz umiejętność neutralizacji m.in. formaldehydu, benzenu, ksylenu czy tlenku węgla z powietrza.

Paproć

Paproć to kolejna roślina, która może przyczynić się do poprawy jakości powietrza w mieszkaniu. Wymaga jednak odpowiednich warunków do wzrostu, takich jak rozproszone światło i umiarkowane podlewanie.

Sansewieria

Sansewieria, nazywana też językiem teściowej lub wężownicą, to roślina, która przetrwa niemal wszystko – poza przelewaniem. Wystarczy podlewać ją niewielką ilością wody raz na kilka dni, a zimą nawet raz na tydzień lub dwa.

Najpiękniejsze kwiaty doniczkowe

Lubisz kwitnące rośliny doniczkowe? Nawet jeśli nie masz doświadczeń z ich uprawą, możesz ozdobić nimi wnętrza swojego nowego mieszkania.

Anturium

Anturium jest cenione przez amatorów ogrodnictwa. Niełatwo ją zabić, choć niewłaściwa pielęgnacja może doprowadzić do gnicia korzeni.

Skrzydłokwiat

Skrzydłokwiat to roślina doniczkowa oczyszczająca powietrze. Powodem są jego niepozorne kolbowe kwiatostany o białej lub kremowej barwie.

Storczyk

Większości osób storczyk kojarzy się z rośliną kwitnącą. Wbrew pozorom nie wymaga ona szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych.

10 „żelaznych” roślin doniczkowych

Przedstawiamy 10 „żelaznych” roślin doniczkowych idealnych dla zabieganych oraz tych, którzy dopiero zaczynają przygodę z roślinami.

Aloes

Aloes jest wytrzymałą i niekłopotliwą rośliną doniczkową. W warunkach domowych może rosnąć przez wiele lat.

Kaktusy

Kaktusy są idealnymi roślinami doniczkowymi dla początkujących. Większość kaktusów jest mało wymagających.

Dracena obrzeżona

Dracena obrzeżona jest łatwa w uprawie i odporna na niesprzyjające warunki. Jest to doskonała roślina doniczkowa dla początkujących.

Dracena sanderiana

Dracena sanderiana jest często, niepoprawnie nazywana bambusem. Roślina ta nie wymaga szczególnej pielęgnacji, ale będzie naprawdę szczęśliwa, jeśli będzie stała cały czas w wodzie.

Grubosz drzewiasty

Grubosz drzewiasty jest bardzo popularną rośliną doniczkową do mieszkań, biur i centrów handlowych, ze względu na długowieczność oraz tolerancję na złe warunki.

Nolina

Nolina wygięta lub beukarnea wygięta jest bardzo popularną rośliną doniczkową do mieszkań, biur i centrów handlowych, ze względu na długowieczność oraz tolerancję na złe warunki.

Scindapsus złoty

Scindapsus złoty jest bardzo dekoracyjnym pnączem doniczkowym, o żółtozielonych sercowatych liściach. Jest bardzo tolerancyjny na różne warunki oraz odporny na przesuszenie podłoża.

Sansewieria gwinejska

Sansewieria gwinejska nazywana także wężownicą gwinejską. Roślina ta nie wymaga szczególnej pielęgnacji, ale będzie naprawdę szczęśliwa, jeśli będzie stała cały czas w wodzie.

Zamiokulkas zamiolistny

Zamiokulkas zamiolistny potocznie jest nazywany „żelazną rośliną”. Nie wolno rośliny podlewać zbyt często, gdyż może to powodować jej gnicie.

Zielistka

Zielistka jest jedną z najpopularniejszych roślin doniczkowych. Swoją popularność zawdzięcza przede wszystkim łatwości uprawy i rozmnażania.

Rośliny to nie tylko piękna dekoracja, ale również sposób na poprawę jakości powietrza i nauczenie się odpowiedzialności za inny organizm. Pamiętaj, że każda roślina jest inna i wymaga indywidualnego podejścia. Nie bój się eksperymentować i szukać roślin, które najlepiej pasują do Twojego stylu życia i upodobań.

Zobacz także: Jak działa lampa do wzrostu roślin?

Udostępnij

O autorze

Grupa pasjonatów wszystkiego co z domem związane: wystroju wnętrz, budownictwa, dodatków. W naszych artykułach dzielimy się wiedzą oraz doświadczeniem ze świata aranżacji wnętrz oraz budownictwa.